Pierwszy raz wspólnie na Białej Sobocie

To była pierwsza Biała Sobota, którą poradnie ze Zdunowa i Arkońskiej zorganizowały wspólnie. Dzięki temu kilkuset pacjentów mogło bezpłatnie, bez kolejki i wcześniejszego umawiania wykonać badania pomiaru ciśnienia, poziomu cukru, spirometrii czy pikflometrii. Biała Sobota została zorganizowana 13 maja br. z inicjatywy Szkoły Cukrzycy działającej przy Oddziale IV w Zdunowie, a dokładnie dzięki Katarzynie Mandes i Marzenie Fabiańskiej.

Fot. 3

– W zakresie badań, które wykonaliśmy dużo się mówi i teoretycznie wszystko wiadomo, natomiast wiele osób wciąż nie wykonuje tych podstawowych badań – mówi Marzena Fabiańska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chorób Wewnętrznych SPWSZ. – Podczas białej soboty mieliśmy pacjentów chorych na cukrzycę, astmę, POChP, cierpiących na dolegliwości kardiologiczne. Ale byli też tacy, którzy z góry zakładali, że są zdrowi – a okazało się, że mają np. bardzo wysoki cukier albo chorobę płuc.

Fot. 2

– Oprócz badań rozmawialiśmy z pacjentami, wskazywaliśmy możliwości modyfikacji zaleconej diety cukrzycowej, prawidłowego podawania dawek insuliny metodą wstrzykiwacza „pen” oraz właściwego pomiaru cukru glukometrem – mówi Katarzyna Mandes z Oddziału Chorób Wewnętrznych. – Zależało nam, żeby pierwsza wspólna Biała Sobota odbyła się w szpitalu w Zdunowie. Chcieliśmy pokazać wszystkim, że działamy, pracujemy i nic się u nas nie zmieniło. Pamiętamy, po co tu jesteśmy.

Fot 1

W wydarzeniu wzięły udział także Szkoła Astmy ze Zdunowa i Poradnia Kardiologiczna z Arkońskiej.Zespół Szkoły Cukrzycy: Katarzyna Mandes, Marzena Fabiańska, Zdzisława Róż i Ewa Domagalska, wykonywał badania poziomu cukru, ważenie z obliczaniem BMI, wymieniał glukometry i peny. Pacjenci otrzymali także przekrojowe i specjalistyczne informacje dotyczące cukrzycy, hipoglikemii, nadci-śnienia tętniczego i właściwej diety oraz porady dotyczące pielęgnacji w zespole stopy cukrzycowej, których udzielała Ewa Domagalska, łącząc pokaz stosowania opatrunków z właściwą pielęgnacją stóp.

IMG_8060

Pacjentów przez kilka godzin konsultowała lek. med. Kinga Smolińska, specjalista chorób wewnętrznych. Dużym zainteresowaniem pacjentów cieszyła się Szkoła Astmy. Stanisława Flis, pielęgniarka oddziałowa III Oddziału Chorób Płuc szkoliła pacjentów z ćwiczeń oddechowych, wykonywała także badania pikflometerem. Pracowicie było także w punkcie badania spirometrii: do Danuty Bonderowicz już od rana ustawiała się długo kolejka pacjentów. Wyniki można było od razu skonsultować z dr. n. med. Grzegorzem Zioło, ordynatorem Oddziału III. U jednego z pacjentów wykryta została POChP, dzięki czemu udało się w odpowiednim czasie wdrożyć leczenie stacjonarne.

IMG_8059

Na stoisku Poradni Kardiologicznej Dorota Krause i Grażyna Kubaczewska mierzyły ciśnienie krwi u pacjentów. Podczas Białej Soboty przyjęto
i skonsultowano kilkuset pacjentów. Ponieważ wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem planujemy jeszcze w tym roku zorganizować podobne: przy ul. Arkońskiej i w centrum miasta.

IMG_8036 IMG_8038 IMG_8041 IMG_8042 IMG_8043 IMG_8047 IMG_8051 IMG_8056 IMG_8058 IMG_8059