Sprzęt z najwyższej półki

Nowa pracownia rezonansu magnetycznego przy ul. Arkońskiej już działa. W uroczystym otwarciu wzięli udział pracownicy Szpitala, w tym Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, dyrekcja Szpitala i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Kolejnym krokiem inwestycji w diagnostykę Szpitala Wojewódzkiego będzie otwarcie pracowni diagnostyki obrazowej wraz z zakupem tomografu komputerowego przy ul. Sokołowskiego.

W porównaniu do używanego wcześniej 1,5 – teslowego rezonansu, nowe urządzenie zużywa zdecydowanie mniej energii, a czas badań przeglądowych jest krótszy. Porównując pracę obu aparatów: podstawowe badanie głowy, które do tej pory trwało 30 minut zostanie skrócone do 10-15, natomiast badanie brzucha trwające dotychczas godzinę skróci się do 20 – 30 minut. Nowy aparat jest więc bardziej wydajny, będzie można wykonać na nim więcej badań.

IMG_9067

– Kolejna inwestycja zakończona sukcesem. Diagnostyka stało się ważnym elementem procesu leczenia. Najnowocześniejszy sprzęt i doskonała kadra gwarantuje, że badania wykonywane będą szybciej, bardziej komfortowo – mówiła podczas otwarcia członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

Rezonans 3T ma też zupełnie nowe sekwencje, np. do badań funkcjonalnych, szlaków nerwowych, mózgu i rdzenia. Jest niezastąpiony w przypadku pacjentów onkologicznych, gdyż podczas jednej sesji można przeprowadzić badania kilku okolic na raz. Urządzenie poprawia również komfort badanego – zredukowany został poziom hałasu, który może budzić negatywne odczucia u pacjentów. Dodatkowo w tunelu znajduje się ekran, na którym można wyświetlać bajki najmłodszym pacjentom.

1

– To olbrzymie wydarzenie dla szpitala, bo kiedy na początku 2018 roku w lokalizacji Zdunowo szpitala oddamy do dyspozycji pacjentów centrum diagnostyki, będzie można powiedzieć, że szpital wojewódzki zakończył niezwykle istotny proces inwestycyjny w tym zakresie. Pracownia i sprzęt są sprawne, szybkie, nowoczesne – powiedziała dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie Małgorzata Usielska.

Krócej i dokładniej

Urządzenie to idealnie sprawdza się przy badaniach m. in. centralnego układu nerwowego, stawów, badań ze wskazań udarowych czy nowotworów, w tym przede wszystkim nowotworów prostaty, mózgowia i rdzenia, czy końcowego odcinka jelita grubego. Wyniki badań są bardzo precyzyjne.  Można tu wykonywać również całościowe badania naczyniowe, niektóre nawet bez kontrastu.

IMG_8994

Urządzenie znakomicie sprawdza się w badaniach onkologicznych i w badaniach ze wskazań udarowych.  W porównaniu z starszym urządzeniem,  nowy MRI ma większą średnicę tunelu (70 cm), natomiast całkowita długość urządzenia jest mniejsza. Wysokie pole magnetyczne rezonansu może jednak być przeszkodą przy niektórych badaniach (np. serca czy jamy brzusznej), dlatego używany do tej pory 1,5 -teslowy rezonans magnetyczny pozostanie w użyciu, szczególnie do badań wątroby dla Oddziałów Transplantacji, Hepatologii i Onkologii.

Dostosowanie pomieszczeń pracowni rezonansu wraz z instalacją aparatu przy ul. Arkońskiej było jednym z trzech zadań finansowanych przez szpital z dotacji Urzędu Marszałkowskiego. . Łączny koszt zmian wraz z modernizacją przestrzeni w budynku C to 6,8 mln zł3 mln zł pochodziły od marszałka. Dostosowanie pomieszczeń pracowni rezonansu wraz z instalacją aparatu było jednym z trzech zadań finansowanych przez szpital z dotacji.

Fundusze przeznaczone zostały także na rozbudowę infrastruktury informatycznej łączonych placówek oraz dalszą modernizację budynku przy ul. Broniewskiego 2 i wyposażenie tam poradni specjalistycznych.