AKTUALNOŚCI

Pierwszy raz wspólnie na Białej Sobocie

To była pierwsza Biała Sobota, którą poradnie ze Zdunowa i Arkońskiej zorganizowały wspólnie. Dzięki temu kilkuset pacjentów mogło bezpłatnie, bez kolejki i wcześniejszego umawiania wykonać badania pomiaru ciśnienia, poziomu cukru, spirometrii czy pikflometrii. Biała Sobota została zorganizowana 13 maja br. z inicjatywy Szkoły Cukrzycy działającej przy Oddziale IV w Zdunowie, a dokładnie dzięki Katarzynie Mandes i Marzenie Fabiańskiej.

Fot. 3

– W zakresie badań, które wykonaliśmy dużo się mówi i teoretycznie wszystko wiadomo, natomiast wiele osób wciąż nie wykonuje tych podstawowych badań – mówi Marzena Fabiańska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chorób Wewnętrznych SPWSZ. – Podczas białej soboty mieliśmy pacjentów chorych na cukrzycę, astmę, POChP, cierpiących na dolegliwości kardiologiczne. Ale byli też tacy, którzy z góry zakładali, że są zdrowi – a okazało się, że mają np. bardzo wysoki cukier albo chorobę płuc.

Fot. 2

– Oprócz badań rozmawialiśmy z pacjentami, wskazywaliśmy możliwości modyfikacji zaleconej diety cukrzycowej, prawidłowego podawania dawek insuliny metodą wstrzykiwacza „pen” oraz właściwego pomiaru cukru glukometrem – mówi Katarzyna Mandes z Oddziału Chorób Wewnętrznych. – Zależało nam, żeby pierwsza wspólna Biała Sobota odbyła się w szpitalu w Zdunowie. Chcieliśmy pokazać wszystkim, że działamy, pracujemy i nic się u nas nie zmieniło. Pamiętamy, po co tu jesteśmy.

Fot 1

W wydarzeniu wzięły udział także Szkoła Astmy ze Zdunowa i Poradnia Kardiologiczna z Arkońskiej.Zespół Szkoły Cukrzycy: Katarzyna Mandes, Marzena Fabiańska, Zdzisława Róż i Ewa Domagalska, wykonywał badania poziomu cukru, ważenie z obliczaniem BMI, wymieniał glukometry i peny. Pacjenci otrzymali także przekrojowe i specjalistyczne informacje dotyczące cukrzycy, hipoglikemii, nadci-śnienia tętniczego i właściwej diety oraz porady dotyczące pielęgnacji w zespole stopy cukrzycowej, których udzielała Ewa Domagalska, łącząc pokaz stosowania opatrunków z właściwą pielęgnacją stóp.

IMG_8060

Pacjentów przez kilka godzin konsultowała lek. med. Kinga Smolińska, specjalista chorób wewnętrznych. Dużym zainteresowaniem pacjentów cieszyła się Szkoła Astmy. Stanisława Flis, pielęgniarka oddziałowa III Oddziału Chorób Płuc szkoliła pacjentów z ćwiczeń oddechowych, wykonywała także badania pikflometerem. Pracowicie było także w punkcie badania spirometrii: do Danuty Bonderowicz już od rana ustawiała się długo kolejka pacjentów. Wyniki można było od razu skonsultować z dr. n. med. Grzegorzem Zioło, ordynatorem Oddziału III. U jednego z pacjentów wykryta została POChP, dzięki czemu udało się w odpowiednim czasie wdrożyć leczenie stacjonarne.

IMG_8059

Na stoisku Poradni Kardiologicznej Dorota Krause i Grażyna Kubaczewska mierzyły ciśnienie krwi u pacjentów. Podczas Białej Soboty przyjęto
i skonsultowano kilkuset pacjentów. Ponieważ wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem planujemy jeszcze w tym roku zorganizować podobne: przy ul. Arkońskiej i w centrum miasta.

IMG_8036 IMG_8038 IMG_8041 IMG_8042 IMG_8043 IMG_8047 IMG_8051 IMG_8056 IMG_8058 IMG_8059

Kolejne wydanie RAZEM

W najnowszym numerze biuletynu przeczytamy m. in. o Białej Sobocie, która z inicjatywy Kasi Mandes i Marzeny Fabiańskiej odbyła się w maju w szpitalu w Zdunowie. Na drugiej stronie tradycyjnie – aktualności z informacjami o nowym wspólnym systemie informatycznym i zmianach na Oddziale Torakochirurgii w Zdunowie.

Trzecia i czwarta strona to sylwetki pracowników szpitala z kontaktem, m. in. do kierowników działu technicznego, gospodarczego, zaopatrzenia, czy sekcji zamówień publicznych.

Czwarty Numeru Biuletynu RAZEM

Ukazał się właśnie kolejny – czwarty już numer Biuletynu Informacyjnego RAZEM.  W tym numerze oprócz aktualności i odpowiedzi na pytania przeczytamy o nowym tomografie i rezonansie, które już wkrótce wzbogacą zasoby diagnostyki naszego szpitala.

Pełna wersja biuletynu dostępna jest tutaj.

Biuletyn konsolidacji po raz trzeci

Jest już kolejny numer Biuletynu Informacyjnego Konsolidacji Szpitali – RAZEM. W trzecim numerze wydawnictwa pracownicy Szpitala Zdunowo i Szpitala Wojewódzkiego znajdą kolejne informacje dotyczące połączenia placówek.

W lutowym wydaniu Biuletynu opisana została nowa struktura organizacyjna skonsolidowanej jednostki. Przedstawione zostały osoby odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie szpitala w poszczególnych pionach. Powstała struktura ułatwi współpracę i funkcjonowanie placówek.

Pracownicy szpitali w Biuletynie znajdą również informacje dotyczące wprowadzanych obecnie zmian, nowych regulaminów i  ogłaszanych przetargów.

Swoje opinie dotyczące konsolidacji placówek wyrazili Krystyna Ewa Matusow – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii SPWSZ. Marzena Fabiańska – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Zdunowo oraz lek. med. Marek Sell – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych. W Biuletynie znalazły się również odpowiedzi na pytania pracowników Zdunowa i Arkońskiej.

ZOBACZ – Biuletynu Informacyjnego Konsolidacji Szpitali – RAZEM  Nr 3

Biuletyn ukazuje się raz w miesiącu. W każdym wydaniu przygotowane zostaną informacje dotyczące postępów w pracach nad połączeniem szpitali, autoryzowane opinie i wywiady oraz odpowiedzi na pytania (pracownicy mogą przesyłać pytania na adres razem@zdunowoszczecin.pl oraz razem@spwsz.szczecin.pl). Odpowiedzi przygotowywane są wspólnie z dyrekcją szpitala.

Od nowych regulaminów po diagnostykę radiologiczną

Wdrażane są kolejne zmiany w funkcjonowaniu placówek. Obowiązują zunifikowane regulaminy, ujednolicany jest system informatyczny, ogłoszono kolejne wspólne przetargi, m.in. na rozbudowę i integrację systemu diagnostyki radiologicznej. W marcu Arkońska i Zdunowo formalnie zaczną funkcjonować jako jeden szpital.

Zgłoszenia do Programu Dobrowolnych Odejść i nowe regulaminy

Kończy się czas na przyjmowanie wniosków w Programie Dobrowolnych Odejść. Do 24 lutego do kadr wpłynęły łącznie 43 wnioski, w tym 30 w Zdunowie i 13 na Arkońskiej. Składanie wniosków kończy się 28 lutego i dopiero wtedy wszystkie zgłoszenia zostaną przeanalizowane. Tym samym faktyczną liczbę redukowanych etatów będzie można wskazać najwcześniej w drugiej połowie marca.

Pracowników obu szpitali obowiązują już nowe regulaminy: Pracy i Wynagradzania (w Zdunowie od 15 lutego, na Arkońskiej od 1 marca). W dokumentach ujednolicone zosta- ły zapisy, które do tej pory w obu placówkach miały różne brzmienie w tych samych sprawach. Zmiany dotyczyły m.in. okresu rozliczeniowego, zaszeregowania stanowisk, premii i stanowisk.

Czytaj dalej Od nowych regulaminów po diagnostykę radiologiczną

Nowa struktura organizacyjna

Konsolidacja szpitali wymaga uporządkowania zasad współpracy pomiędzy pracownikami obu placówek. Gotowa jest już nowa struktura organizacyjna połączonych jednostek, która poprawi i ułatwi funkcjonowanie całego połączonego szpitala.

Zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego o połączeniu Specjalistycznego Szpitala im. Prof. Alfreda Sokołowskiego z Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Szczecinie dyrektorem skonsolidowanego szpitala będzie obecny dyrektor SPWSZ w Szczecinie – Małgorzata Usielska.

Dyrektorowi placówki podlegają jego zastępcy, Pielęgniarka Naczelna, Rzecznik Prasowy, Sekcja Organizacyjno-Prawna, Dział Kadr i Płac, Główny Księgowy, Dział Techniczny, stanowiska: ds. obronnych, ds. kontroli oraz BHP, Inspektor Ochrony Radiologicznej, Administrator Bezpieczeństwa Informacji, Peł- nomocnik Dyrektora ds. Ochrony Informacji Niejawnych, Peł- nomocnik Dyrektora ds. Praw Pacjenta, a także Pełnomocnik Dyrektora ds. Systemów Zarządzania Jakością.

Czytaj dalej Nowa struktura organizacyjna

Specjaliści z Arkońskiej i Zdunowa udzielili darmowych porad

W minioną sobotę (11 lutego) lekarze specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego i Szpitala Zdunowo po raz kolejny udzielali  darmowych porad pacjentom z małych miejscowości naszego regionu. W ramach Obchodów Światowego Dnia Chorego przyjętych zostało dodatkowo 120 pacjentów.

IMG_6915

Wspólnie z Caritas Polska szesnastu specjalistów z połączonych szpitali Zdunowo i Arkońska dotarło do mieszkańców małych miejscowości, m. in. z powiatów: gryfińskiego, choszczeńskiego, stargardzkiego i gryfickiego, którzy w swoich parafiach zgłaszali chęć wizyt u konkretnych specjalistów. Dla osób, z miejscowości znacznie oddalonych od przychodni i szpitali, była to szansa na pierwszą od dawna wizytę w poradni specjalistycznej. Pacjenci ci sami często nie mają jak dojechać do lekarza albo czas oczekiwania na poradę jest za długi.

Czytaj dalej Specjaliści z Arkońskiej i Zdunowa udzielili darmowych porad